2014-08-23 12:11

Film z misji

Klaudia Cwołek /Foto Gość O. Jan Czuba podczas wakacji w Gliwicach-Sośnicy razem z ks. Jarosławem Zawadzkim, misjonarzem w Czadzie

Wywiad z o. Janem Czubą, misjonarzem werbistą, a zarazem rektorem Uniwersytetu w Madang dostępny jest w papierowym wydaniu "Gościa Gliwickiego" na niedzielę 24 sierpnia.

Poniżej prezentujemy film o pracy i ludziach, którym służy, nakręcony przez jego przyjaciela. Zaczyna się od barwnej uroczystości Bożego Ciała na wodzie. Parafianie Rivo zorganizowali nietypową jak na nasze zwyczaje procesję pomiędzy rafami koralowymi i wyspami.W filmie oprócz głównego bohatera wypowiadają się także inni Polacy – profesorowie założonego przez o. Czubę uniwersytetu: siostra Miriam Długosz ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego i o. Joachim Zok, również werbista, wcześniej misjonarz w Ghanie.

Ojciec Jan Czuba urodził się w 1959 roku w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku. W Polsce z rodziną ostatnio mieszkał w Gliwicach-Sośnicy w parafii NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie tego lata spędza wakacje. Studiował w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie oraz teologię dogmatyczną na KUL, a później także finanse na Macquarie University w Sydney. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 roku. Po kursie językowym w Irlandii wyjechał na misje do Papui-Nowej Gwinei, gdzie pracuje do dziś. Jest m.in. założycielem i rektorem Uniwersytetu Słowa Bożego w Madang, zarządcą szpitala, duszpasterzem w parafii. Opracowuje narodowe programy edukacji, jest też przedstawicielem UNESCO w dziedzinie mediów. Pełni funkcję konsula honorowego RP.

—————

Powrót