2006-12-27 07:53

o. Zdzisław Karczewski, SVD

Grudzień 2006

Drodzy Przyjaciele Misji!
Od stycznia bieżącego roku, mój rodzaj pracy misyjnej nieco się zmienił. Pracuję obecnie
w seminarium jako ojciec duchowny. Zostałem przeznaczony do tej pracy na trzy lata i mam nadzieję, że po tym okresie będę mógł wrócić do pracy na jednej ze stacji misyjnych w buszu. Chciałbym przytoczyć Wam          nieco wiadomości na temat seminarium, w którym pracuję. Między diecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne pod wezwaniem 'Dobrego Pasterza' powstało z inicjatywy biskupów dwóch prowincji kościelnych w Papui Nowej Gwinei: Mount Hagen i Madang za wyjątkiem suJragalnej diecezji w Vanimo. Zatem dotyczy to w sumie dziewięciu archidiecezji i diecezji: Mount Hagen, Goroka, Kundiawa, Wabag, Mendi, Madang, Lae, Wewak Aitape. Całe jego obejście znajduje się na misyjnym terenie w Fatimie k. Banz w archidiecezji Mount Hagen (55 km na wschód od miasta Mount Hagen). Seminarium rozpoczęło swą działalność w roku 1990. Tym, który podjął się dzieła jego budowy, był holenderski werbista ojciec Piotr van Adrichem. On też był jego pierwszym Rektorem. Potem przez dziewięć lat Rektorem i dalszym budowniczym seminarium był kolejny Holender, Ojciec Korneliusz van der Geest SVD. Od 1 stycznia 2005 roku Rektorem Seminarium jest Polak, ks. Zdzisław Z. Kruczek CSMA, zatrudniony najpierw jako wykładowca w 1994 roku. Oprócz ks. Kruczka w Seminarium przez krótki czas w 1995 roku pracował inny michaelita, ks. Janusz Bieniek. W obecnej chwili w Seminarium tym udziela się jeszcze dwóch innych Polaków: ojcem duchownym jestem ja, a spowiednikiem ks. Paweł Czerwiński, polski fideidonista z diecezji bydgoskiej. Ponadto prefektem studiów jest słowacki werbista, Piotr Dikos. Seminarium stawia sobie za cel dobrą formację intelektualno- duchową i duszpasterską młodych kandydatów z Papui Nowej Gwinei,
którzy pragną być kapłanami. W tej chwili w Seminarium kształci się 63 alumnów (w tym 58 kandydatów do kapłaństwa diecezjalnego i 5 do zakonnego).
W związku z powyższym chciałby razem z o. Rektorem tego Seminarium Zdzisławem Kruczkiem prosić Was drodzy Dobrodzieje o wsparcie duchowe i materialne. Potrzebujemy:
- dużego tabernakulum godnego kaplicy seminaryjnej, dużego obrazu Pana Jezusa Miłosiernego oraz Stacje Drogi Krzżowej.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, życzę Wam, by Nowonarodzony Pan otaczał Was swoją nieustanną opieką i szczodrze obdarzał swoimi łaskami. Wraz z życzeniami Bożonarodzeniowymi pragnę wyrazić moją wdzięczność za wszelką pomoc zarówno tę materialną jak i duchową. Dziękuję za modlitwy i cierpienia, które ofiarowaliście w intencji misji. Wielkie Bóg zapłać.
Polecam Waszym modlitwom siebie jak również seminarzystów tutejszego Seminarium. Niech dobry Bóg obficie Wam błogosławi.
W miłości Słowa Bożego
o. Zdzisław Karczewski SVD

—————

Powrót